Dylematy rodzica

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie od jakiego wieku moje dziecko powinno przestać się bawić i poświęcać czas tylko nauce i poważnym sprawom. Nic bardziej mylnego, zabawa powinna towarzyszyć każdemu w każdym wieku. Ma wspaniały wpływ na pracę naszego mózgu, który jest przeciążony codziennym analitycznym przetwarzaniem danych w szkole czy pracy.

Jak działa mózg podczas zabawy

Jak działa mózg podczas zabawyPrawa półkula mózgu odpowiedzialna jest za wizję, pomysły – jest kreatywna i jest rzadziej wykorzystywana niż lewa półkula, która myśli analitycznie, kontroluje i tworzy schematy. Odciążenie podczas zabawy choć na chwilę stale pracującej lewej półkuli daje szanse, by prawa półkula doszła do głosu. Jest to o tyle ważne by tworzyć wizje, kreatywne rozwiązania, które są wstępem do stawiania sobie ambitnych celi. Dopiero później lewa półkula zaczyna działać, analizować, krytykować by później poprawiać błędy.

W czasie zabawy dochodzi do rozluźnienia struktur poznawczych. Przestajemy się na czymś skupiać, na jakimś problemie i dajemy szansę na konsolidację śladów poznawczych i wtedy właśnie wpadamy na najlepsze pomysły.

Każdy artysta potwierdzi, że pomysły na swoje dzieła przychodzą mu do głowy spontanicznie, że natchnienie do pracy musi przyjść samo, trzeba tylko dać szansę swojemu umysłowi, w pełni się zrelaksować i przygotować na kreatywne działanie.

Co daje nam zabawa

Wydaje się, że zabawa to luksus, ale to ona w najlepszy sposób wpływa na kreatywne myślenie. Dodatkowo oderwanie się od codzienności, przejście w sferę zabawy, wyobraźni, a nawet marzeń sprawia że:

  • mamy więcej energii i pomysłów,
  • poprawiamy relacje z ludźmi,
  • lepiej pracujemy,
  • możemy dostrzec swoje prawdziwe cele w życiu, by w przyszłości zacząć je realizować

Ważne jest, aby traktować zabawę jako pożyteczne oderwanie się od obowiązków szkolnych czy zawodowych, ma to być przerywnik, a nie sposób na ucieczkę od nich.

Zapamiętajmy słowa Marka Twaina:

„Ludzie nie dlatego przestają się bawić, że starzeją, lecz starzeją się, bo przestają się bawić”

zabawa

Udostępnij