Co warto wiedzieć ?

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat zauważalna jest zmiana trendu w zakresie zaangażowania, oraz podejścia do wychowania dzieci. Od surowego do bezstresowego, aż do nadopiekuńczego wyręczania dziecka od wszystkich obowiązków. O tym jak zmienia się sposób wychowania dzieci napisano prawie wszystko, warto wiedzieć jakie błędy popełniamy i czy według nas jest to dobre dla naszego dziecka.

Prasa o wychowaniu dzieci.

Jakiś czas temu bardzo głośno zrobiło się po opublikowaniu w Gazecie prawnej artykułu: „Nasze dzieci to największe pierdoły na świecie ? Hodujemy Zombi, które nie wiedzą kim są”. Temat został skomentowany w Wysokich Obcasach, oraz na wielu blogach dotyczących wychowania. Poniżej przedstawiam kilka spostrzeżeń, a wnioski pozostawiam do wyciągnięcia indywidualnie.

granice opiekuńczości

Kiedy złożyć parasol ochronny ?

Obecnie dzieci chowane są pod parasolem ochronnym, który nad nimi rozkładamy, bronimy je przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zagrożeniami. Robimy wszystko, żeby prawie dorosłe dziecko nie wiedziało co to ból przy skaleczeniu nożem podczas robienia kanapek czy oparzeniu gorącą herbatą, gdyż rzadko mają okazję robić coś same.

Staramy się przewidzieć każde możliwe zagrożenie i chronić nasze dziecko, a ono z czasem się do tego tak przyzwyczaja, że samo nie potrafi odróżnić szans od zagrożeń. Przestaje dostrzegać swoje błędy, bo nie ma szans ich popełnić i uczyć się na nich. W konsekwencji rzeczywistość zaczyna je przerażać, osa czy pająk staje się przeciwnikiem do walki, z którym trzeba wzywać rodziców, a tradycyjne ognisko odstrasza gryzącym dymem.

Można powiedzieć, że w ten sposób tworzymy inne społeczeństwo nie znające realiów życia. Jeszcze niedawno taką sytuację można było zobaczyć tylko w filmach lub w bogatych sferach krajów rozwiniętych.

Każdy sam powinien zastanowić się jak bardzo powinniśmy ingerować w przyszłość naszych pociech czy nie wymagają więcej swobody, która pozwoli im lepiej poznać świat przed wejściem w dorosłość .

Zachęcam do przeczytania wspomnianego artykułu z GAZETY PRAWNEJ: http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/892103,nasze-dzieci-to-najwieksze-pierdoly-na-swiecie-hodujemy-zombi-ktore-nie-wiedza-kim-sa.html

oraz

w WYSOKICH OBCASACH:

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,18734000,nasze-dzieci-to-najwieksze-pierdoly-na-swiecie.html?ssoSessionId=6544f3cc3f2f1ad5e149671247677a6b48d31fe99936b77d4a526bec7d893c8d

i na blogu „BLOG OJCIEC”:

http://www.blogojciec.pl/dzieci/wychowujemy-pierdoly-bo-nie-wyciagamy-wnioskow/

Udostępnij