Słońce a witamina D3

Pod wpływem promieni słonecznych przez skórę syntetyzowana jest WITAMINA D3 i to aż w 90 %. Lato jest doskonałym okresem by w naturalny sposób uzupełnić niedobory witaminy D3, które w naszej szerokości geograficznej prawie wszyscy mamy.

witamina d3Wystarczy w słoneczny dzień na 15 minut wyjść na słońce w godzinach od 10.00 – 15.00 i mieć odsłonięte 18 % ciała – twarz, przedramiona i częściowo nogi, by nasza skóra syntetyzowała naturalną witaminę D3. Nie możemy przez ten krótki czas używać kremów z filtrem. W Polsce taką okazję mamy tylko do września ponieważ w pozostałych miesiącach promieniowanie UVB, pod wpływem którego zachodzi synteza witaminy D w skórze, nie dociera do powierzchni ziemi gdyż zostaje rozproszone w górnych warstwach atmosfery i w zasadzie w całości jest pochłaniane przez warstwę ozonową. Od września pozostaje suplementacja, która zalecana jest przez środowisko medyczne wszystkim – zarówno dzieciom jak i dorosłym.

Istnieje również możliwość dostarczania witamy D3 wraz z pożywieniem. Tłuste ryby takie jak łosoś, makrela, pstrąg, miecznik, tuńczyk i sardynki są przyzwoitym źródłem witaminy D, ale trzeba by je jeść prawie każdego dnia w dużych ilościach żeby utrzymywać odpowiedni poziom witaminy D.
Również dobrym źródłem witaminy D w diecie są oleje z ryb, takie jak olej z wątroby dorsza. Niewielką ilość znajdujemy też w żółtkach jaj.

Witamina ZDROWIA

Witamina D3 nie jest zwykłą witaminą – to hormon, który wpływa na prawie wszystkie układy naszego ciała począwszy od czubka głowy – czyli mózgu – po mały palec u nogi – dbając o układ kostno-mięśniowy.

Witamina D3:

  • zwiększa odporność
  • zmniejsza liczbę ataków astmy
  • zapobiega zespołowi chronicznego zmęczenia
  • chroni układ krwionośny
  • odpowiada za prawidłowy rozwój i mineralizację kości
  • przeciwdziała krzywicy
  • zapobiega cukrzycy

To tylko część obszarów na które wpływa „magiczna witamina”.

Poprawia również pamięć i koncentrację zarówno u dzieci jak i dorosłych, a przede wszystkim wpływa na poziom naszej energii życiowej i poprawia samopoczucie.
Wit. D3

Udostępnij